Trmasti izpadi in zdravilna moč objemov
Če je Nina s svojo močno voljo in trmastimi izpadi moje živce začela kravžljati že zelo kmalu po enem letu starosti, je Ian kar dolgo časa kazal obetajoče znake, da se to morda sploh ne bo zgodilo. Ha, optimistka.
Ian ima pri svojih dveh letih čisto drugačne izpade trme, kot jih je imela Nina. So manj pogosti, a veliko bolj agresivni. Nina je veliko jokala in dramatizirala, Ian pa se razjezi, meče predmete in se zaganja v nas.
A pri obeh je edino zdravilo za izpade obveljalo isto: prijazna beseda in objem. Ko je to najbolj nemogoče, ko bi otroku najraje zavil vrat in šel kričat v blazino, ko misliš, da ni več rešitve in da je najbolje, da se odseliš in pustiš vse skupaj za sabo.
Kako sem do tega prišla pri Nini, sem zapisala že takrat v prispevku “Pa saj ni Biba kriva, da je nagajiva” , danes pa delim še nekaj ugotovitev, zakaj objem v resnici pomaga pri vsakem trmastem otroku (ali nejevoljnemu odraslemu):
- Ker se otroci naučijo več skozi ljubezen kot skozi kazen. Kazen pri otrocih z močno voljo povzroči še večji upor, zamero in odpor. Objem pa jim da vedeti, da so sprejeti takšni kot so. Seveda mora objemu nujno slediti razlaga, da so bila otrokova čustva sicer sprejeta, ampak da otrokovo dejanje pa vseeno ni bilo ok. (Če gre za trmo ob nestrinjanju s pravili…).
- Ker otroci skozi trmo včasih kličejo na pomoč. Otroci včasih niso dovolj spretni in izkušeni, da bi znali svoje občutke izraziti z besedami. Včasih pa celo ne vejo, zakaj so slabe volje (tukaj se lahko kdaj tudi sami poistovetimo, a ne?). Objem in priložnost za pogovor, odpreta vrata v dogajanje v notranjosti in spoznavanje sebe, partnerja ali otroka.
- Ker so trmasti izpadi lahko posledica slabe samopodobe ali občutka, da si otrok ne zasluži prijaznosti in spoštovanja. To seveda ponavadi izzove prav to, da se odrasli do otroka ne obnašajo prijazno in spoštljivo. To otroku potrdi zle slutnje, kar še poglobi slabo samopodobo in strašni začarani krog se nadaljuje in nadaljuje. Tak krog lahko prekinemo le z razumevanjem, spoštovanjem in objemom. Da otrok ve, da je vreden naše prijaznosti in spoštovanja. (To ni vedno lahko, saj se tega vedno ne zavedamo ali pa nam na poti stojijo lastni strahovi in omejitve.)
- Ker povezanost igra pomembno vlogo pri otrokovem sodelovanju. Otroci si želijo močne povezanosti in bodo zanjo storili vse. Z močno povezanostjo so otroci tudi bolj motivirani za sodelovanje in izpolnjevanje svojih nalog. Objem je odlično sredstvo za ponoven zagon povezanosti v primerih, ko se povezanost prekine.
- Ker je naša ljubezen do otrok brezpogojna. Morda nam gre otrokovo obnašanje totalno na živce, a to ne pomeni, da smo svojega otroka prenehali ljubiti. Naši otroci morajo to vedeti in včasih jih moramo na to spomnitim, sploh, kadar se ne počutijo najbolje.
- Ker včasih objem v resnici potrebujemo mi. Ko so naši otroci žalostni ali jezni ali živčni ali prestrašeni ali agresivni, smo mnogokrat mi tisti, ki ne vemo več, kaj naj naredimo. Nemočni, smo mi tisti, ki potrebujemo povezanost in zagotovilo, da je vse v redu.
Za konec pa dodajam še tole. Žalost in jeza sta čustvi, ki ju ima vsak (tudi starš) pravico izražati. Teh 10 fraz lahko uporabimo na otroku ali na sebi ali na svojem partnerju. Kakšno spremembo naredijo te fraze v trenutkih šibkosti, je skoraj čudežno. Jeza in žalost sta nujni za vzpostavitev zdrave samopodobe, za mir v duši in za premagovanje življenjskih ovir! Kar pogumno! Ne nehaj jokati, razbremeni svojo dušo! <3
ANJA OMAN
Mamica 6 letne navihane Nine in malčka Iana, blogerka, učiteljica in inštruktorica Plesnega pilatesa. Želim si, da bi na Mamini mazi vsaka mamica našla oporo, podporo in ljubezen, ki si jo lahko med sabo nudimo le mamice.
Komentiraj